Nästa vecka är det påsk (herrrre vad tiden sprungit iväg denna första del av året!) och jag rotade lite i arkivet vad vi påskpysslat andra år.
Förra året hällde vi färg i äggskal som stora loppan sedan fick kasta mot en duk (utomhus) blev väldigt häftigt resultat av färgsmällen mot duken. För att inte tala om hur roligt Althea tyckte att det var när föräldrarna plötsligt tillät att man kastade med färg.
För två år sedan gjorde vi ägg marmorerade i blått nagellack. Häll upp ljummet vatten i en bunke (som du inte är rädd om), häll i nagellack och gör ett mönster med typ en tandpetare och doppa sedan ner äggen mot mönstret. Använd plasthandskar!
För tre år sedan kom vi hem från en resa precis till påsk och rodde ihop några Kinderägg med Nonstop i äggkartonger som fick fint omslag från Kreativa Karin.
Samma år bakade jag en morotskaka till Andreas födelsedagsfirande, som brukar vara runt påsk, med en kaninrumpa av marshmallowfondant. Marshmallowfondant gör man på micrade marshmallows, florsocker och lite vatten. Det är ungefär som att arbeta med sugarpaste men jag tycker att det smakar lite bättre.
Inlägget Påskfint ur arkivet dök först upp på Hus Nr 24.