ADVENTSLJUSSTAKE

Hur brukar ni göra med adventsljusstake, har ni alltid stående tradition kring hur staken ser ut eller gör ni lite olika från år till år?

Jag brukar ha lite olika varianter men detta året blev det i princip samma dekoration som förra. Inget fel i det, älskar detta men hade en tanke om en rund ljusstake för att det helt enkelt gör sig bättre på ett litet runt matbord som vi har.

Detta är vad jag använde mig av: grön och vit mossa, suckulenter, lärkkottar och någon typ av tråd. Allt från Flower Republic där allt som växer hos mig kommer ifrån!I år skörden jag på riktigt blåa ljus till, men hör kan man ju variera sig i oändlighet! Blandade upp mossan så det blev lite variation, tryckte ner suckulenterna där det passa och lite kottar. Enkelt, snabbt och vackert!

Matilda

Inlägget ADVENTSLJUSSTAKE dök först upp på MOE of Sweden.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *